Şuan bu yazıyı okuyorsanız çok şanslısınız çünkü market açma maliyeti konusunda bizzat mini market açan şahsımdan altın değerinde tavsiyeler alacaksınız. Ben de sizin gibi iş arayışındayken araştırdım sordum soruşturdum ve bu işe girdim.

Market açma maliyeti, sorusuna cevap verip daha sonra altın tavsiyelerde bulunup ne yapılıp ne yapılmaması gerekli sorularını cevaplayıp yazıyı bitireceğim. Maliyet oranları ortalama büyüklükte bakkal ya da market için geçerlidir , daha büyük işletme düşünenler bunu orantılayıp hesaplayabilirler.

Market açmak için gerekli malzemeler ve maliyeti 2019 yılı için geçerlidir.

Raflar, kuru gıdayı satmanız için raflar şarttır en az 20 raf aldığınızı varsayalım 2 bin tl bunun fiyatıdır.

Sütlük, olmazsa olmazlardandır kova yoğurtlardan tutun bütün içecek çeşitlerini teşhir edip satmanız için gereklidir, bunun maliyeti en az 10 bin tl dir. Bunun yanında anlaştığınız Pepsi ve cocacola size ücretsiz dolap verecektir sadece bu dolaplar size yetmez başka ürün koymanıza izin vermezler.

Şarküteri dolabı, şarküteri ürünlerinin teşhiri ve satılması için gereklidir zeytin, peynir, sucuk vs. En az 3 metre olmalı yoksa ürünleriniz üstüste biner ve kötü bir görüntü olur, çeşit arttıramazsınız. Fiyatı yaklaşık 9000 TL.

Kamera güvenlik sistemi 2 bin TL’niz gidecektir, tedbirinizi mutlaka almalısınız, pişman olmamak için şarttır.

Yazarkasa maliyeti yaklaşık 1000 tldir

Masa sandalye 1000 TL’niz rahat gider.

Manav reyonu düşünüyorsanız en güzeli aynalı olan reyonlardır 12 sepetli olduğunu düşünürsek 3 parçalık bu manav reyonu 1800 civarıdır.

Dükkan önününe çatı yapılması gerekiyorsa bunu normalde dükkan sahibi yapar fakat yapmıyorsa bu da size en az 7000 TL’ye mal olacaktır.

Gelelim en önemlisine bu demirbaşlarla bir marketin ürünlerle dolması için 30 bin TL’niz rahat gider.

Yukarda yazdıklarım ortalama zıvır zıvırlarla  tabela reklamlarla 60 bin tl ye mal olur. Bunlar bir market açma maliyeti sorusunun ortalama cevabıdır, aşırı lükse kaçarsanız yada fazla raf dolap gibi durumlarda bu maliyet artacağı gibi temiz ikinci el malzemeler ile yarıya yakın bu maliyeti azaltabilirsiniz.

Bunları tedarik ettikten sonra sıra geliyor ürün almaya. Peki ürünleri nasıl tedarik edeceksiniz ? Öncelikle bir toptancıya giderek bakkal açacağınızı söyleyin onlar bir bakkalda markette giden ürünlerin listesini ve fiyatını ve satış fiyatını size çıkarır siz ilk başta toptan birşekilde bu ürünleri alır gelir marketinize düzersiniz. Daha sonra  Vergi levhanızı aldıktan sonra, kolacıyı dondurmacıyı sütaşı vs arar bunların bizzat markete ürün getirmesini sağlayabilirsiniz.

Kar oranı nedir?

Şimdi aklınıza takılan en önemli şeyden biri kar oranıdır hemen cevaplayayım marketin kar oranı yüzde 20 ile 30 atasındadır. Çok lüks bir yerde iseniz en az yüzde 30 normal bir yerde ise bu oran yüzde 20 altı olamaz olmamalıdır. Ortalama yüzde 25  diyelim.

Altın tavsiyeler

 1. Manav reyonunuz varsa yüzde 40 kar oranın altında kesinlikle satmamalısınız çünkü bu oran çöpe gidenler heder olanlar ile yüzde 20 ye kadar rahat düşüyor, yüzde 20 koyayım derseniz zarar edersiniz.

 2. Manav reyonunuz varsa ürünleri bizzat kendiniz gidip aracınızla getirin. Halden alıp ürün dağıtanlara bırakmayın bu işi. Biraz heder olan sebze meyveyi 2.el diyerek uygun fiyattan hatta zararına verin çöpe gitmesinden iyidir.

 3. Market açacağınız yere yakın dükkan olmamasına çok önem verin bu bizzat başıma geldi adamlar üç dört dükkanı yıkıp büyük market açtılar.  Mümkünse site girişleri ve fırın yanına açın gelirinizi çok etkileyecek.

 4. Asla israf etmeyin tek bir poşetinizi bile zayi etmeyin pahalı poşetler almayın, direkt fabrikasından yüklü alım yapın

 5. Ekmekçinizi seçerken çok dikkat edin kaliteli somun çıkaran yerlerle anlaşın yüzde 30 kar oranı olacak şekilde anlaşın, ekmeğiniz sıcak güzel olursa satışınız artar.

 6. Hiç bir toptancıya güvenmeyin bütün ürünlerinizi sayarak kontrol ederek teslim alın.

 7. Veresiye vermeyin sadece güvenilir düzenli alışveriş yapan kişilere verin ve verirken de limitiniz olsun örneğin 200 TL’den fazla veremem deyin.

 8. En önemli konulardan biri Güleryüz’le ve samimi olun.

 9. Günlük gelir gider yazacağınız bir defteriniz mutlaka olsun, kesinlikle borca mal almayın buna alışmayın paranız varsa malzemenizi alın.

 10. Sigara çeşitiniz bol ve sürekli bulunabilir olsun müşreriye asla yok çekmeyin.

 11. Bir ürünü müşteriler iki üç ayda bir soruyorsa o ürünü bulundurmanıza gerek yok , fakat bir ürün ayda birkaç kişi tarafından soruluyorsa o ürünü mutlaka not alıp tedarik edin.

 12. Samimi davranın muhabbet edin ama hiç bir müşteri ile içli dışlı olmayın kimsenin hakkında şu adam borcunu vermedi vs vs gibi konuşmayın , ekmeğinize işinize bakın.

 13. Çevrenizde evlere servis eden bir market yoksa bu konuda hevesli olmayın müşteri gelsin kendisi alsın

 14. Kar oranı güzel fakat hiç kimsenin sormasını ürünü kasa yanına koyduğunuzda onun bile satıldığını göreceksiniz misal oje silme şeysi dükkanımda hiç sorulmamasına rağmen aldım getirdim geçen baktımki bitmek üzere.

 15. Eleman tutacaksanız kasaya kesinlikle oturtmayın.

 16. Ortaklık kesinlikle düşünmeyin, benim bir sözüm var küçük işletmeler kesinlikle ortaklıkla yürümez, büyük iş ve büyük kar fırsatlarında ise ortaklık şarttır (sermaye az ise )

 17. Hergün aynı saatte açıp kapatın. Kapama vakti 10 dan  erken olmamalı açma vakti ise hava aydınlanmadan önce olmalı. Unutmayın iyi kazanan erken uyanandır.

 18. Marketinizde arada sırada kampanyalar yapın misal bugüne özel ekmek geliş fiyatına.

 19. Rakibiniz varsa gereksiz rekabete girmeyin.

 20. Marketinizi açtıktan sonra en az 1 yıl sabredin eğer hala doğru düzgün kazanamıyorsanız başka yerlere bakın.

Yukarıda sizlere market açma maliyeti ve rehber niteliğinde tecrübelerimi aktardım. Son söz olarak bu iş açık ceza evine benzer bayramı tatili cenazesi yoktur. Sadece otursanız bile çok yorulacaksınız. Oldukça zor bir iştir bütün bunları düşünün paranız çöpe gitmesin.

Aklınıza takılan sorular konusunda herzaman yardımcı olmak isterim , özellikle bir market devralacaksanız bu konuda mutlaka danışın ve yeterki bunu yorumlar kısmında belirtin. Allah pişman etmesin.

 

 

 

 

 

Market açma maliyeti ve 20 altın tavsiye

Market açma maliyeti ve 20 altın tavsiye” üzerine 28 düşünce

 • 18 Nisan 2019, 04:25
  Kalıcı bağlantı

  çok güzel bir yazı eline sağlık bende açmayı düşünüyorum ama büyük marketler a100 bim vs. işimizi kesermi diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi

  Cevapla
  • 22 Ocak 2020, 10:19
   Kalıcı bağlantı

   SelamünaleykümAhmet bey.Bende marketçiyim.Öncelikle şunu hiç unutmayalim (Rızka kefil olan ALLAH tir.)Benim sol dibimde bim sağ tarafimda a101 var.Çokta güzel iş yapiyorum.Fakat büyük hatam bu işe sıfır sermayeyle başkamak oldu.Eğer sermayeniz var ise hiç tereddüt etmeyin.

   Cevapla
 • 5 Mayıs 2019, 18:16
  Kalıcı bağlantı

  Hocam selamun aleykum. Actiginiz market hangi il ve ilcede? Bana mail adresimden ulasabilirseniz memnun olurum

  Cevapla
 • 31 Mayıs 2019, 04:13
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba,
  Ben Samsun merkez de ikamet ediyorum. Market işine girmek istiyorum ama devir almak mi yoksa sıfırdan kendin yapmak mi karar veremedim. Devir icin sorduğum bazı yerler var mesela adam 75 bin tl istiyor günlük 2000-2250 tl is yapıyorum diyor. %25 den asagi düşmez diyor ama diyor yanı bunu nasıl ispat eder bi kaç gün orada onunla oturup çalışsam anlar miyim? Ya da 1500-2000 tl kirası olan yerler var site olan civarlarda oralara kendim mi açmalıyım. Müşterisi oturan bi yer mi yeni bir yer mi? Bi de devretmeyi düşünüp şimdiden ürün alımı yapmayıp yok çeken müşteriyi küstüren bi devreden işletmeci devir aldığımda bana bi etki olur mu ne derece etkiler?

  Cevapla
  • 10 Kasım 2019, 00:52
   Kalıcı bağlantı

   merhaba serkan devralacağın dükkan içindeki demirbaşlara oranla ve hazır malzemelere oranla uygun fiyattaysa devralmak daha uygun gelir giderini muhabeseden döküman alabilirsin diğer işlere oranla vergi kaçırma şansı asla yoktur aylık geliri sonra kendine kalan karı falan oradan öğrenebilirsin. Başka bir konu var kira düşük diye ara sokaklara gitme akşama kadar sinek avlarsın kiradan korkma cirosu yüksek market her zaman iyidir kirası da elbet çıkacaktır

   Cevapla
 • 1 Haziran 2019, 08:51
  Kalıcı bağlantı

  Hocam merhaba
  Benim aklımda küçük bir market açmak var 60m2 yerim var kendimize ait mahalle arasında, karşısında küçük bir cami var az ilerisinde bir tane ilkokul var
  Birşeyler sormak istiyorum 2019 yılı için kurulum maliyeti nedir (muhasebe, oda kaydı ruhsat ,vergi dairesi) gibi ayrıca pos makinası alırken nasıl bir yol izlenirse en az maliyetle işin içinden çıkılır birde raflar metal mı olsa daha iyi olur yoksa ahşap parlak beyaz MDF mi… Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • 23 Temmuz 2019, 20:12
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba bilgiseliniz icin cok teşekkür ederim. Harika bir rehber olmuş. Bende çarşı icinde fazla büyük olmayan bir dükkanda büfe -bakkal arası bir isletme acmayi düşünüyorum. Yer ayakalti ve geleni geceni çok olan bir sokak.satis ağırlığı sigara cikolata su mesrubat sakiz vb seyler olacak diye tahmin ediyorum. Tabi ekmek makarna yag gibi seyleri de koyacağım. Bu tur bir yerde satilabilecek tavsiye ettiginiz seyler varmi acaba ? Bu işten bize bi asgarî ücret kalirmi ?

  Cevapla
 • 26 Nisan 2020, 01:27
  Kalıcı bağlantı

  Devren bir market almayı düşünüyorum hocam 100 bin devir ücreti cadde üzerinde ve aylık 8-10 bin arası temiz bıraktığını söylüyor sizce ne yapmalıyım

  Cevapla
  • 28 Nisan 2020, 20:15
   Kalıcı bağlantı

   O kazanca 100 bin çok değil, ama gidip iki üç gün iyi takip edin söylenen söze güvenmeyin, ciroda sigara satışı çoksa o parayıda kazanmayabilir,

   Cevapla
 • 1 Mayıs 2020, 05:44
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar, kendi dükkanımız var 250 m2 ayrıca ön tarafında genişletmem ile 600m2 kadar büyütebilmekteyim.Daha önce üniversite yurdu içinde kafemin içinde küçük marketim vardı orada biliyorum biraz işi fakat kendi dükkanıma market açmak istiyorum.Dükkanımız köşe başı aslında yer çok iyi, 4 ay önce Şok market istedi anlaşamadık şimdi de A101 istiyor onlarla anlaşma durumumuz var. Yıllardır Dükkanım boş sebebide çevre gelişmekteydi şimdi gelişiyor. Ankara’da olupta profesyonel destek verecek olursa görüşmek isterim.

  Cevapla
  • 15 Mayıs 2020, 14:23
   Kalıcı bağlantı

   Hocam babam 24 yıldır istanbulda bakkal işletiyor 40m2 bir yer günlük cirosu 4.500 5.000 tl arası bende işimizi büyütme vaktinin geldiği kanaatindeyim. çok uzman olmasamda elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

   Cevapla
   • 25 Mayıs 2020, 11:42
    Kalıcı bağlantı

    Güzel fikir, büyük marketleri düzenli olarak takip edin bazen toptan fiyatının yarısına ürün kampanyası yapabiliyorlar buda kar oranınızı yüzde 70 lere çıkarır , bol kaznçlar 🙂

    Cevapla
 • 12 Mayıs 2020, 10:37
  Kalıcı bağlantı

  Hay ağzına sağlık kardeşim büyük cesaret verdin Allah razı olsun keşke herkes senin gibi dürüst olsa (=Allah işini gücünü rast getirsin)=)

  Cevapla
 • 12 Mayıs 2020, 10:42
  Kalıcı bağlantı

  Çok güzel olmuş kardeşim teşekkür ederim gerçekten altın vuruşlar yapmışsınız çok faydalı oldu Allah razı olsun

  Cevapla
 • 29 Mayıs 2020, 02:36
  Kalıcı bağlantı

  DEĞERLİ İNSAN FAYDALI BİLGİLENDİRMENİZİ OKUDUM ÖYLE Kİ “Şuan bu yazıyı okuyorsanız çok şanslısınız” UYARINIZ TAMDA BANA GÖREYDİ. 100M2 KAPALI 50 M2 AÇIK TENTELİ GÜNLÜK CİROSUNUN 2500TL. DEN AŞAĞI OLMADIĞI ORTALAMA 170 EKMEK SATILDIĞI SÖYLENEN BİR MARKET İÇİN 90 BİN TL İSTENMEKTE. 80 BİN BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM RAKAM DAHA GÖRÜŞMEDİM. KİRASI 1250 TL. DEMİRBAŞ OLARAK KAMERA-TENTE-9 METRE IŞIKLI TABELA-TELEVİZYON-SÜTLÜK BOZDOLAP 2 METRE-ALARM-16 ADET STAND RAF YENİ-İÇERDE TÜM FİRMA SOĞUTUCU DOLAPLAR. SONUÇ: TAVSİYENİZ.Benim için çok önemli. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • 29 Mayıs 2020, 20:01
   Kalıcı bağlantı

   merhaba güzel yorumunuz için teşekkür ederim,
   bahsettiğiniz yerin tahminime göre 25 bin tl lik demirbaşı var içindeki gıda 25 bin olsa 50 bin eder,
   2500 tl sigara satışını düşüp en kötü yüzde 15 ten hesaplarsak aylık ortalama 11 bin net karı var. 10 bin tl desek 8 ayda 80 bin eder normalde minimum hava parası 50 bin tl bu dükkan için normaldir , kaba taslak o dükkanın ederi 100 bin tl, siz yinede iki üç gün oturup gözlemleyin sigara satışına özellikle dikkat edin bin tlden fazla sigara satışı varsa biraz riske girer. Hayırlısı olsun

   Cevapla
 • 20 Haziran 2020, 13:33
  Kalıcı bağlantı

  Selam kolay gelsin market işine girmek istiyorum yapmak istiyorum bu işe ilk defa giricem daha önce tecrübem yok bide hesabımda iyi değil yalan olmasın yapabilirmiyim kolay yönleri varmı A101 bim gibi kasa öttürüp ürün geciricem kolay olur. Diyorum. Öylede 60 bin TL bütçem var ne yapmam gerek nasıl yaparım işlek yermi yoksa orta dengi yermi bide şunu söylemek istiyorum kardeşimle ortaklık yapma gibi niyetim var olsunmu yoksa iyi olmazmı karı azmı olur Yardımcı olursan sevinirim neylere dikkat etmem lazım tşk ederim

  Cevapla
 • 8 Temmuz 2020, 02:55
  Kalıcı bağlantı

  Hocam merhaba. Bende antalya muratpaşada bir market açmak istiyorum. Yaklaşıp 250 bin sermayem var sizce marketin kaç metrekare olması lazım, ürün çeşitliliği ne kadar olabilir?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir