Manavcılık para kazandırır mı?

Değerli site ziyaretçiler manav dükkanı açmak istiyorsunuz ve manavcılık para kazandırır mı diye merak ediyorsanız işte tam da benim de ilgimi çeken bir konu bu. Neden mi ? çünkü bende manavcılık yapmak istiyorum. Araştırdığım kadarı ile yüzde 50 civarında bir kar oranı bulunmaktadır. Yaklaşık 2 3 aydır iş analizleri ve uygun yer analizleri yapıp durdum nihayetinde manavcılık yapma kararı aldım, bu iş için güzel bir yer buldum inşallah öyledir çünkü artık başka birine bağlı olarak değil kendi işimi yapmak istiyorum.

Detaylara girecek olursak: bu manavcılık mesleğinde önemli olan uygun ve kaliteli sebze ve meyveleri sabah erkenden sebze haline gidip ordan manav dükkanında sergilemektir. Ürünleriniz her zaman taze capcanlı olmalı, görüntü önemli… Kendimizden örnek verelim hangimiz ezik domatesi solmuş maydanozu olan bir yerden alışveriş yaparız ? Çok mecbur olmadıkça ordan almayız gider başka yerden alır geliriz. İşte ben de bir tüketici gibi düşünüp taze olma konusunda çok hassas davranacağımı baştan kendime ilke edindim. Bu sayede çevredeki evler hemen olmasa da zamanla bu manava alışacak ve gittikleri markette manav reyonuna uğramayacaklar bizim orda şurda tazesi güzel ürünleri olan manavımız var diye düşünecekler ve bizden alışveriş yapacaklar…karpuz

Aşağıda ürünlere ve mal alımına yönelik bazı maddelemeler yaptım dikkate değer !

 • Birincisi konu fiyatının uygun olmasıdır yani millet domatesi 2 tl den satıyorsa gerekirse siz 1.90 kuruşa satacaksınız bu sizi çok etkilemeyecek aksine ürün alımını arttıracak bir reklam aracı olacak.
 • İkincisi sebze ve meyve çok çeşitli olacak . Gelen taleplere göre çok az satılan hatta satılmayan meyve sebzeyi artık getirmeyeceksiniz Misal ananas kolay kolay bozulmaz dursun orda ayda 10 kilo satsan kardır öyle değil mi?
 • Üçüncüsü evlere servis olmalı en azından çevredeki evler dolabı açıp yemek yapacakken bir bakacak ki patatesi bitmiş alo manav efendi 3 kilo 5 kilo patates gönderebilirmisin diyecekler ve zamanla eve getirdiğiniz ürünleri kendi eli ile seçmiş gibi kaliteli gören müşteriler size güvenecek ve sürekli sparişlerde bulunacaklar.
 • Dördüncüsü malı alırken en kaliteli ve en uygununu bulun özellikle çevrenizde bu işi yapan yerlere müşteri gibi gidip kalite fiyat araştırması yaparak bunu not edin . Siz hale gittiğinizde bu ürünlerle kıyaslayarak uygun fiyat kalite performansı konusunda bilinçli gidin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. En önemli konu da daima güler yüzlü olun müşteriyi istediği domatesi biberi eli ile seçmesine fırsat verin bu gelirinizi yüzde 50 etkiler

Peki efendim herşey tamam bu iş için ne kadar para gerekli diye sorarsanız ; manavcılık için iyi bir başlangıca 10 bin tl yeter de artarda. Bu para ile hem tezgahınızı hem de ürünlerinizi alabilirsiniz.

Yüzde 50 kar oranı ile kaba taslak hesaplarsak 100 kişi gelse her biri 2 kğ alışveriş yapsa ve 2 tl den 200 tl eder yüzde 50 size ayda 3 bin tl kalır. Bunun 1000 tl si kira elektrik vs. 2 bin tl… Bence bakkal açıp ürünler içinde boğulmaktansa daha iyi sizce de değil mi ?

Ben Allah’ın izniyle başlayacağım umarım herşey iyi gider ekmek paramızı kazanırız belki çok iyi olur belki iyi olmaz Allah’ın takdiri.

Bu arada manav işi yapan tecrübesi olan varsa bize bilmediğimiz şeyleri aşağıda yorum kısmında yazabilirler HOŞÇAKALIN

GÜNCELLEME

Sayın misafirlerim manav açacağımı söylemiştim şimdi market açmak için dükkanımızı tuttuk tabi manav reyonuda önemli bir alan olacak. Sadece manav açmayacağız ama siz bunu yapabilirsiniz…

15 Comments

 1. Abdul 19 Haziran 2017
  • Mustafa Hoca 13 Ağustos 2017
 2. dwadwa 26 Kasım 2017
 3. RAMAZAN AVŞAR 24 Aralık 2017
  • Mustafa Hoca 24 Aralık 2017
  • obaıda 11 Ocak 2018
  • Barış 9 Haziran 2018
  • Barış 28 Temmuz 2018
  • Ali Tezcan 15 Mayıs 2019
  • İsmail 29 Mayıs 2019
 4. RAMAZAN AVŞAR 24 Aralık 2017
 5. RAMAZAN AVŞAR 24 Aralık 2017
  • Mustafa Hoca 24 Aralık 2017
  • Serkan Erdoğan 5 Ekim 2018
 6. Serdar 13 Mayıs 2018

Join The Discussion