Limon ağacı bitkiseverlerin en çok hoşuna giden ağaç türlerindendir. Bende limon tohumu çimlendirme konusunu açarak sizlerin de bu ağaca sahip olmanızı istedim. Peki limon tohumunu nasıl çimlendirebiliriz ? Cevabını aşağıya yazdım.

Öncelikle hepimiz küçükken nohut çimlendirmişizdir aynen onun gibi olgun limon tohumlarını ıslanmış pamuk içerisinde bekletiyoruz yaklaşık 15 gün sonra aşağıdaki gibi bir hal alacak.

limoncekirdegi

Daha sonra bu şekilde çimlenen tohumları torf artı toprak karışımlı toprağımıza ekiyoruz. Tabi ucu gözükmiyecek şekilde olacak. 1 haftaya kalmaz aşağıdaki gibi bir hal alacak:

limoncuk

Ve bu hale geldiğinde fısfıs ile her gün sulamaya devam eediyoruz. Aşırı olmayacak tabiki… Gün gün gelişimini izlemek size keyif verecek. E siz şimdi daha büyük halini de merak ediyorsunuzdur. İşte bir kaç hafta sonraki hali:

limon fidesi

Yukarıdaki hale geldikten sonra gelişim yavaşlar artık tutunmuştur ama sakın kışın bu hali ile dışarıya bırakmayın. limon fideciklerimizi kaybederiz… Ha bu arada lütfen limon tohumunu çimlendirmeden şuna dikkat edin, eğer dışarıda yetiştirmek istiyorsanız, bu ağacın bölgenizin iklimi ile barışık bir bitki olup omadığını araştırın.

Son olarak limonumuzun daha büyük halini paylaşıyorum umarım bu şekilde limon tohumunu çimlendirebilirsiniz ve koskocaman bir ağaç halini görebilirsiniz. SAYGI VE SEVGİ İLE KALIN

limon ağacı

lemon-tree-299468_960_720

Limon ağacı tohumu çimlendirme aşamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir