Kırmızı Kaliforniya solucanı son zamanlar meşhur olmuş bir konudur. Peki kaliforniya solucanı alıp ne yapmayı düşünüyosunuz ? Allah aşkına bana bir cevap verin çünkü bu konuda çok sinirliyim. Size de sinirliyim ama kendime daha çok sinirliyim. Çünkü bende bir zamanlar bu solucanlardan almaya çalıştım dedimki bende gübre üreteyim de satayım. E tabi bu iş nedir ne değildir diye araştırınca bu solucanları satmak için yazmadığını bırakmayan bazı firmalar gördüm. Herkes solucan satma peşinde hem de kaliforniya solucanı bak hele bak… neymiş be bu solucan altın yumurtlayan tavuk mübarek. Herneyse konuyu dağıtmayayım şimdi bana soracaksınız kardeşim ne var bunda alıp gübre üretip satacağım para kazanacağım diye söyleniyor olabilirsiniz…

Bak güzel kardeşim işin aslı öyle değil diye bir parağraf açayım. Şimdi sen bu kırmızı solucanları alacaksın ama gübreyi kime nereye satacaksın hiç düşündün mü ? bence bu işe girmeden önce kesinlikle düşün  çünkü çok büyük fabrika kurup hobiciler için paketleyip 1 er ikişer kilo şeklinde satamayacaksan gübre elinde patlayacak. Bir Allahın kulu hele bana 1 ton solucan gübresi getir demiyecek… istisnalar hariç tabi…( çok özel adamdır zengindir hobi bahçesine isteyebilir) Normal bir çiftçinin bu gübreye verecek parası yok zaten ki öyle bir pazar da yok evet yanlış duymadın solucan gübresinin pazarı yok ülkemizde.

Peki gelelim asıl meseleye bu solucan gübresi satanlar reklamlar filan boş mu kardeşim diyorsundur bana. evet yüzde 90 boş sana en ufak bir örnek vereyim bu gübre diyelimki çok değerli sana solucan satan şahsa deki ben sana yüzde elli indirimle toptan bu gübreyi satayım alırmısın diye sor alırsa gel buraya yaz tezimi çürüt elini öpeyim almaz işte bedavaya versen de bizim normal ahır gübresinden inek gübresinden çok az fiyata anca satabilecektir oda çok tecrübelidir çiftçi çevresi vardır vs… ASIL CAN ALICI NOKTAYA GELİYORUM… evet asıl can alıcı nokta bu işi yapanların solucan satışı yaparak köşeyi dönme hayalleri ve mücadeleleridir… İstisna elbette vardır ama durum böyle.

Bu işi yapacaksan gübre mübre boş kırmızı kaliforniya solucanı satacaksın  o zaman köşeyi dönebilirsin çünkü bu yazımı okumayan yüzlerce kişi kaliforniya solucanı! almaya devam edecek umarım herkes okurda başka bir ticaret kapısı aralamaya çalışır.

SON SÖZ: Hobi olarak yapacaksan yap kardeş ama o ticaret hayalini başka kapıya çıkar

Başka bir yazımızda görüşmek üzere . Sevgi ile kalın. YAZAR HOCA

Kırmızı kaliforniya solucanı beslemeli miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir