Eğerki öğrenmek istiyorsanız etkili ders çalışma yöntemlerini iyi bilmek zorundasınız. KPSS DGS LYS YGS YDS veya diğer okul derslerine yeterince odaklanamıyor ve verim alamıyorsanız. Bu yazım umarım sizin için faydalı olur. Etkili çalışma prensibi, görsel duyusal veya dokunsal sistemlerden hangisinin niteliklerini taşırsa taşısın her öğrencinin mutlaka uygulamak zorunda olduğu yöntemleri içermektedir. Başarılı öğrencilerin önemli başarı sırları bunlardır. Aşağıda siz değerli öğrenciler için bu yöntemleri maddeler halinde yazdım. Umarım dikkatlice okur ve başarıyı elde edersiniz. Unutmayın ki hiç kimse başarı merdivenini elleri arkada tırmanmamıştır. Allah zihin açıklığı versin

ders
Etkili ders çalışma yöntemleri
 1. Etkin dinle dersi derste mutlaka dinle ve ufakta olsa notlarını al ve eve gidince mutlaka bu notlarına göz at.
 2. Dilediğin dersi içinze zihninde canlandırarak yaşa
 3. Takip ettiğin kitapların altını çiz. Eve gidince göz at
 4. Öğretmen ile göz teması kurmak zorunda değilsin ama öğretmen dinlemiyor sanmasın diye öğretmene bak kulağınla dinlediğini zihninde kurgula.
 5. Kendine bir çalışma programı hazırla yüzde yüz uymak zorunda değilsin.
 6. Kendini ders çalışırken benim gibi düşmanınla savaşıyor gibi piskolojiye girme 🙂
 7. Haftada bir gün gez toz diyenlere bakma sadece canın çok sıkıldığında gez toz. Tabi aşırıya kaçma senin şuan bir mesleğin var sen işini yapacaksın öyle düşün kardeşim.
 8. Bak söyliyorum tekrar et el tekrar fil ahsen velev kane 180 diye bir söz var farsça hocamdan duymuştum umarım doğru yazmışımdır. Anlamı ise tekrar etmek güzeldir yüzseksen defa olsa bile..
 9. Haftalık tekrarını yap özel notlarına bakarak bu işi hallet
 10. Evde kendi kendine not çıkararak ders çalışma yeteneğini kazan.
 11. Dikkat en önemli konulardan biri: Hangi konuyu biliyorsun hangi konuyu bilmiyorsun bu soruyu kendine mutlaka sor ve bildiklerin ve bilmediklerin konularını kafanda analiz et
 12. Okula gidiyorsan gitmeden önce mutlaka o gün göreceğin konuları sinema izliyor gibi bir defa oku
 13. Her  40 50 dakkada bir mutlaka ayağa kalk bir iki adım at bir çay kahve al tekrar devam 🙂
 14. Bak spor yapmayı unutma haftada iki defa koşuya gitmeye çalış evde de açma germe hareketleri yap vücudunun sağlıklı olması beynini açar.
 15. Şekerden uzak durursan aslında iyi olur.
 16. Ha bir de ben neden ders çalışıyorum sorusunu kendine sor ve gelecekteki güzel günleri hayal ederek kendini arada bir motive et.
 17. Sevgili arkadaşlar benim etkili ders çalışma yöntemleri konusunda söyliyeceklerim şimdilik bu kadar. Sizler de bildiğiniz tecrübeleri uyguladığınız yöntemleri benimle paylaşırsanız . Beyin fırtınası yaparız. Hoşçakalın .  YAZAR HOCA
Etkili ders çalışma yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir