Hep merak etmişimdir dünya nasıl oluştu diye. Siz merak etmediniz mi bence sizde merak ediyorsunuz. Böylesine muhteşem bir oluşumun meydana gelmesi Allah’ın hikmetlerinden birisidir. Aşağıda bu oluşumun kısaca özetini sizlerle paylaşıyorum. Tabi yine güzel görsellerle okuma zevkinizi arttırmaya çalıştım. Umarım hoşunuza gider.çöl bitkisi

Dünya ilk meydana geldiğinde yoğun ve sıcak bir sis bulutu halindeydi. Sis bulutu zaman geçtikçe çok hızlı bir şekilde dönerek ısı kaybedip soğumaya başladı. Soğuyan ve daima dönüş halinde olan sis bulutu zamanla dünyanın şidiki şekli olan geoid haline geldi. Bu şekilde birbirinin içine girmiş bir sıcaklık farkları meydana geldi. Dünyanın oluşum mertebeleri hemen meydana gelmemiştir. Farklı jeolojik zaman dilimlerinin toplamı sonucunda günümüzdeki halini almıştır.

jeolojik görsel

Peki bizim dünyamız kaç yaşındadır? Cevap: Dünyamız yaklaşık olarak dört buçuk milyar yıl yaşındadır. Bu oluşum meydana gelirken farklı iklimlenmeler ve bu iklimlere ait canlılar meydana gelmiştir.(YARATILMIŞTIR). DÜnyanın yaşını araştıran bilim adamları kayaçlardan ve toortul tabakalarından faydalanırlar.

ilkel fotoğraf

Dünyanın geçtiği zaman dilimlerinden olan Jeolojik zamanlar ilkel zaman, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü zaman dilimi olarak adlandırılır.

Jeolojik zamanlar:
  • İLKEL ZAMAN DİLİMİ: Dört milyar yıl boyunca devam etmiştir. Bu dönemde tek hücreli canlılar oluşmuş ve kıtalar ilk çekirdek halini almıştır
  • BİRİNCİ ZAMAN DİLİMİ: Üçyüz yetmiş milyon yıl sürmüştür. Karbon ve kömür yatakları bu zaman diliminde meydana gelmiştir.
  • İKİNCİ ZAMAN DİLİMİ: Yüz altmış milyon yıl sürmüş olup iklimler oluşmuştur ayrıca kimmeridge ve avustrien kıvrımları bu zaman diliminde ortaya çıkmıştır.
  • ÜÇÜNCÜ ZAMAN DİLİMİ: Altmış milyon yıl sürmüştür. Kıtaların günümüzdeki şekli bu dönemden kalmadır. linyit kömürü, memeli canlılar, iklimler ve bitki örtülerinin oluşması bu devrin özelliğidir.
  • DÖRDÜNCÜ ZAMAN DİLİMİ:  Bu dönem günümüzdeki dönemdir. inanın dünyaya gönderildiği insan ırkının ortaya çıktığı zaman dilimidir. Buzul çağı bu dönemin başında bitmiş günümüz iklimi tam olarak şekillenmiştir.

Dünya nasıl oluştu ?  sorusunun cevapladık . SEVGİ İLE KALIN.

Yazar hoca

Dünya nasıl oluştu? Jeolojik zaman devirleri ile birlikte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir