Bugün sizlere dini kullanan bunu meslek haline getirmiş din tüccarlarından bahsedeceğim. Öncelikle din tüccarı nedir ? sorusunu yanıtlayayım. Din tüccarı dini kullanan ve bu kullanma sonucunda maddi manevi menfaat elde eden kişiye denir. Biliyorsunuz tüccar ticaretle uğraşan kişiye denir.

Son zamanlarda özellikle bu konuda bir artış olduğunu gözlemledim. Dini kullanarak kitap çıkarıp para elde edenlerden tutun dua kitabı, kurani kerim, dini kolye vs satanlara kadar. Her alanda bazı şahıslar özellikle radyo kanallarında bu konuda profesyonelleşmiş durumdalar.

Şimdi kurani kerim dua kitabı dini ürünler satanlar günah mı işliyor diyeceksiniz. Ben onları kastetmiyorum onlar o işi yapıyorlar ama misal kurani kerim satmak için al 10 tane kurani kerim dağıt sevabını al sadakan olsun vs gibi sözler sarfediyorlar ise evet onlar da dahildir.

Bu konuyu neden yazdım konusuna gelince beni tetikleyen şey geçenlerde radyo kanalında duyduğum bir reklam programı oldu. Programın konusu esmai erbaini idrisiye duası idi.  Adam öyle bir anlatıyorki bu duanın tesirinden etkilenmemek mümkün değil ama biraz geçince meğerse esmai erbain yazılmış gümüş kolye satma konusu olduğunu anladım. Yani bir de öyle bir anlatıyor ki pişkin pişkin… Bizim insanımız dini konuda hassas olduğu için bu gibi şeylere aldanıyor ve o din tüccarlarına para kazandırabiliyorlar. İşte bu insanlar bizim insanlarımızı islamdan soğutuyorlar bu din tüccarlarına dur dememiz lazım. Keşke o an ses kaydı yapsaydım da sizlere dinletebilseydim beni o zaman çok daha iyi anlayabilecektiniz.

Tabi diğer bir konu da kurani kerim satışı yapan bir programdı adam öyle bir anlatıyor ki oturup ağlayasım geldi. Adam öyle bir anlatıyorki haydi canlar sevap vakti 50 tl neymiş ya kurani kerim dağıtacaksınız 50 tlnin lafı mı olur gibi sözler de söyliyor. Tam bir tüccar… kuran

Umarım bu yazıyı yetkili kişiler okur da bu durumlara el atarlar ve umarım bu yazıyı okuyan ziyaretçilerim de durumun farkına varır. Bu insanlara para kaptırmayın arkadaşlar. Uyanık olalım etrafımızı bilinçlendirelim. Gidin kurani kerimi bir kitapçıdan alın okuyun dağıtın ama özellikle bu tarz çoşkulu sohbetlerle size dini ürünler satmak isteyenlerin tuzağına düşmeyin.

Sizin de bu konuda söylemek istedikleriniz başınıza gelen olaylar vs . varsa lütfen yorum kısmından paylaşın.

Dini kullanan din tüccarlarına para verme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir