Define aramak yasal mı değil mi ? Definecilik suç mu yasak mı bu gibi sorular soruyorsanız muhtemelen gözünüze kestirdiğiniz, içinde define olduğunu düşündüğünüz bir define alanı bulunmakta:) Bu yazıda hem bu konuda açıklama yapacağım hemde güzel görsellerle iştah kabartacağım. Peki gerçekten definecilik yasal mı diyecek olursanız hemen cevap vereyim yasal ama değil: şöyle ki eğer arama yapmak istediğiniz alan koruma alanı değilse yani sit alanı ve mezar değil ise yasal yollardan başvurarak o alanda define araştırması yapabilirsiniz.

define resmi

Define aramak istiyorsanız müneccim olmanız gerekiyor yani önceden bilme kabiliyetiniz olması gerekiyor . Çünkü araştırma yapmak yasak araştırma yapmadan araştırma yapacağınız yeri nasıl bileceksiniz ? Dediğim gibi müneccim olacaksınız. Yasalarımız bazen çok komik değil mi 🙂 Yahu bu define dedektörcülerinin bazıları köşeyi döndü 500 tl lik makinayı bize 1500 tl ye itelediler . niye bu dedektörle define bul diye… devlet zaten izin veriyor neden çünkü kazanıyor devlet cebine girerken değil çıkarken düşünür 🙂 Ama sen arazide o dedektörle dolaşırsan biri seni gördüğü andan itibaren 20 dakka içinde jandarma tependedir aman ha… Al başına belayı… ne gerek var gidin ruhsal terapilerle ermişlik seviyesine çıkın şıp diye definenin yerine tespit edin sonra izin alarak orayı kazın…

definem

Evet değerli okuyucular define araştırma yasak izin alıp araştırma yaparım diyorsan o araştırma yeri 100 metre ile sınırlı . Şöyle düşünme gidip izin alırım bütün köyü araştırırım yok öyle birşey . Sana diyorlar ki 100 metre alan göstereceksin uygunsa izin vereceğiz. Tabi giderleri filan var o konuyu yorumlar kısmında konuşabiliriz.

altın resmi

Evet demekki bu işler öyle kolay değil . dedektörler peynir ekmek gibi satılıyor define forumlarında millet dağı taşı delip fotoğraf yorumu istiyor ama defineciliğin yasak olduğunu söyliyen devletimiz o forumlara izin veriyor  valla ben bu işten birşey anlamadım.  Her neyse devletimiz varolsun Allah başımızdan eksik etmesin.

altın adam

Benim bu konuda diyeceklerim bu kadar defineciliğin yasak olduğunu öğrenmiş oldunuz. Başınızdan geçen definecilikle ilgili olayları yorum kısmına yazarsanız hem yorumlarız hem de bir fikir edinirsiniz. Define işaretleri hakkında da sorabilirsiniz. Eskiden küçükken bu işleride yaptık.

Yazar hoca

Define aramak yasal mı, definecilik suç mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir