Evet, böceklerin çoğu duyabiliyor. Peki böcekler nasıl duyar, diğer böceklerle iletişim kurmak ve çevrelerinde gezinmek için sesler kullanıyor. Bazıları yemden kaçınmak için avcıların seslerini bile dinler. Ses titreşimden üretilir ve böcekler çevrelerindeki titreşimleri toplayıp yorumlayarak duyar. Dört çeşit böcek işitme organları vardır.

  • Çoğu işitme böceklerinin bir çift timpan organı vardır . Bu şekilde duyarlar
  • Birçok böcek için , Johnston’ın organı olarak adlandırılan anten üzerindeki bir reseptör işitsel bilgi toplar. Antenin tabanından ikinci segment olan pedikür üzerindeki duyusal hücreler, yukarıdaki segmentlerin titreşimlerini algılar. Sivrisinekler ve meyve sinekleri Johnston’un organını duyarlar.
  • Tüy ile duyma, Lepidoptera ve Orthoptera larvaları ses titreşimlerini toplamak için setae adı verilen küçük tüyler kullanırlar . Tırtıllar genellikle savunma davranışları sergilemek suretiyle bu tür seslere tepki verirler. Bazıları tamamen hareket etmeyi durdururken bazıları kaslarını kasıp kavga edip dururlar.
  • LABRAL PILIFER hawkmoth’ların ağızlarındaki bir yapı, yankılanan yarasa tarafından üretilenler gibi ultrasonik sesleri duymalarını sağlar. Minik saç benzeri bir organ olan labral piliferin belirli frekanslarda titreşimleri algıladığı düşünülmektedir.

Bu yazımda böceklerin nasıl duyduğu konusunda bir yazı paylaştım. Her türlü destek için yorumlardan bildirimde bulunun sağlık ile kalın.

Böcekler nasıl duyar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir