Herkes paradan tasarruf etmeyi sever Ama para tasarruf edilmeyi pek sevmez :)Neyse  Paraya ihtiyacınız olduğunda boş bir cebe sahip olmak istemezsiniz değil mi ? En çok ihtiyaç duyduğunuzda paranız olmadığında kötü hissediyorsunuzdur… Bu duruma ben çok maruz kaldım. Nasıl hissettirdiğini biliyorum. O durumlara düşmemek için bu yazıyı can beyni ile okumalısınız  🙂

Para tasarruf yöntemleri

O TELEVİZYONU LAMBALARI BORULARI KAPAT !

Televizyonunuzu kapattığınızda para tasarrufu yapmanıza iki farklı yoldan yardımcı olur.

Öncelikle, kablo faturanızı düşürerek (veya iptal ederek) tasarruf edeceksiniz. Televizyon aboneliği için fazla harcama yapmadığınızı düşünüyor musunuz? Tekrar düşünün o zaman.

NPD Group’a ( boşver npd nedir napacan amerikan araştırma şirketi işte ) göre , aylık ortalama TV faturasının ABD’de 2020’de 200 $ ‘a ulaşması bekleniyor. Bu, yılda 2400 dolar kusursuz. TV aboneliğinizi düşürmek veya iptal etmek, her ay tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

İkincisi, televizyondaki tüm bu ikna edici reklamlar giderlerinizi arttırıyor çünkü bu reklamlar, bunlara ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor. Televizyonunuzu kapattığınızda veya reklamlara maruz kalmanızı en aza indirirseniz, masraflarınızı azaltabilir ve tasarruflarınızı artırırsınız.

Unutmayın istemeden de olsa reklamlar sizi etkiler ve o ürünü aldırma eğiliminizi arttırır.

Boş yanan lambaları damla damla akıp giden suları unutmayın bunu izaha gerek yok

Alışveriş ödül programlarına katılın

Alışveriş nasıl olsa yapıyoruz en azından yaptığınız alışverişte bir çekiliş varsa ve ücretsiz katılım varsa buna katılın.

Ödül programlarını keşfedin ve alışveriş tarzınıza uygun olanları seçin. Ne zaman bir şey satın almanız gerektiğinde, zaman ayırın ve uygulamaları siteleri ziyaret edin. 5 tlden 100 tlye herhangi bir yerden tasarruf edebilir veya hediye kartlarına veya nakit para birimine dönüştürülebilen kazanç puanları kazanırsınız.

Bu programlarından 100 tl tasarruf ederseniz, yılda 1200 tl tasarruf edersiniz. Bu, gözardı edilemez bir miktar değil, değil mi?

30 Gün kuralı

Bu kural adeta tasarruf iksiridir bunu hayatınızda belkide hiç duymadınız. Evet bu kuralın adı 30 gün kuralı ve bu kuralda amaç, Ne zaman bir şey satın almanız gerektiğinde veya bir şey satın almanız gerektiğini hissederseniz, beklemek. 30 gün boyunca bekleyin. Çoğu durumda, 30 günün sonunda satın alma isteğiniz olmadığını farkedeceksiniz. Gerçekten önemli olduğunu düşünüyorsanız ve yine de ihtiyacınız olduğunda, 30 gün sonra satın alma işlemine devam edebilirsiniz.

Bu teknik, çoğu zaman çalışır, çünkü ihtiyaçlarınız zamanın geçişi ile değişir. Mesela, birkaç ay önce yolculuğum için bir lazer satın almaya karar verdim. Mağazadaydım, ancak satın almadan eve döndüm. Bekledim. Gelecek hafta aklım değişti ve bir batarya karşılığında değiştirip satın almayarak üstüne para kazandım.

Tasarruflarınızı artırmak için 30 günlük kurallara bağlı kalın.

Evde vakit geçir

Bu öneri biraz garip gelebilir, ancak çoğu zaman evde geçirdiğinizde, para harcamak için herhangi bir psikolojik tetiklemeye maruz değilsiniz. Aksine, yerel mağazanızı her hafta 3 kez ziyaret ederseniz, bir sürü satın alma fırsatına maruz kalırsınız ve ilk etapta ihtiyaç duymadığınız şeyler için para harcarsınız.

Evinizde, özellikle hafta sonları, zamanınızı harcamak, aksi halde gereksiz ürünlere harcadığınız ciddi paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Ailenizle vakit geçirin. Müziği okumak veya dinlemek gibi ucuz bir hobiye girin. Film izlemek, size çok fazla para harcamayacak hoş bir alışkanlıktır ve zamanınızı çoğu zaman evinizde geçirirsiniz.

Kahveni evde iç

Günde iki kere 5 tl harcamak ilginç bir alışkanlık gibi görünüyor. Kahve dükkanlarında kahve içmek zorunda değilsiniz. Çoğu insanın sevdiği şey budur. Bunun yerine, evde kahve yapmaya başlayın. Kafelerdeki eğlencenizi kaybedebilirsiniz, ancak tasarruf edersiniz.

Bir kuruşa mal olmayan para tasarruf yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir