Aşırı terleme, menopoz döneminin tipik belirtilerindendir ve ayrıca, kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinin bir sonucu da olabilir. Ama aşırı terlemenin en önde gelen nedeninin psikolojik baskılar olduğu rahatlıkla söylenebilir.

            2-3 milyon civarında ter bezi tarafından üretilir insan teri. Bu sayılar, ter oluşumunun alışılmışın dışında boyutlarda gerçekleşebileceğinin bir kanıtıdır sanki. Terleme genelde sağlıklıdır ve ayrıca zorunludur da. Bu açıdan bakıldığında, fazla terlemenin ardında ille de bir hastalık aramamak gerekir.

            Aksine:    Örneğin, iyi antrenmanlı sporcuların çalışmaya başladıklarında hızla terlemeye başlamaları, ter bezlerinin yeteneklerinden ne ölçüde yararlanabildiklerinin bir kanıtıdır.

koşuAşırı terleme sorununa karşı Ne yapmalıyım ?
  1. Doktor sabununu deneyin Operatörlerin ellerini temizlemek için kullandıkları antibakteriyel sabunlar kullanmayı deneyiniz! Eczacınız size bu konuda yardımcı olacaktır.
  2. Doğal elyaflı giysiler Örneğin pamuklu ve ipekli giysiler, sentetik elyaflı giysilere kıyasla teri daha iyi çekerler ve hızla buharlaşmasına da yardımcı olurlar.
  3. Domates banyosu ,Öncelikle vücut kokusuna karşı etkisi kanıtlanmış olan bu yöntem, aşırı terlemeye karşı da başarıyla uygulanabilir.
  4. Reçete: Bir banyo küveti dolusu sıcak suya 3 litre taze domates suyu ekleyin ve karıştırın. Banyo süresi 15 dakikadır.
  5. Ceviz yaprağı ve meşe dalı kabuğu Her iki drog da bol miktarda tanen maddesi içerir. Eşit oranda karıştırılarak veya tek tek kullanılabilirler. Tanen maddesi tüm deriyi ve bu arada deri gözeneklerini de sıkılaştırarak, aşırı terin yüzeye ulaşabilmesini önleyebilir.
  6. Reçete: 3 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış(taze veya kurutulmuş) meşe dalı kabuğunu veya 4 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış taze ceviz yaprağını(veya 2 yemek kaşığı kurutulmuş) 2 litre soğuk suya ekleyin ve 5-6 saat bekletin. Sonra kabı ocağa koyarak kaynama derecesine kadar ısıtın ve 5-6 dakika kadar kaynatıp, 10-15 dakika demlendirdikten sonra süzün.
  7. Bu kaynama suyunda, terleyen ellerinize veya ayaklarınıza 10-15 dakikalık banyolar yaptırın. Eğer aşırı terleme vücudunuzun tümünü etkiliyorsa, banyo küvetinizdeki sıcak banyo suyuna bu kaynama suyunu ekleyerek, 15 dakikalık bir banyo alın. Banyo sonunda kumlanmadan bir bornoza sarınarak yatakta 20-30 dakika kadar dinlenin.
Aşırı terleme nedenleri ve çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir